Muut tapahtumat ja tilaisuudet
OMAISHOITAJIEN LUONTOKUVANÄYTTELY
Järjestämme syksyllä 2023 omaishoitajien luontokuvanäyttelyn aiheella: Luonto hoitaa hoitajaa
Kutsumme alueemme omaishoitajia osallistumaan näyttelyn toteuttamiseen lähettämällä meille itse ottamansa luontokuvan. Tutkimusten mukaan luonto herättää valmiuden havaita myönteisiä tunteita, koettu terveydentila paranee, ja tyytyväisyys lisääntyy. Luonto voi koskettaa todella syvästi meitä. Tarkkaavaisuus, keskittymiskyky ja työmuistin toiminta tehostuvat. Lisäksi arkipäivän huolet saattavat unohtua, jolloin mieli vapautuu, täyttyy positiivista ajatuksista ja ongelmiin löytyy ratkaisuja.
- Miten sinä ammennat voimaa luonnosta?
- Millainen on mielesi maisema?
Kuva voi olla tuore tai vähän vanhempikin. Kuvista koostetaan näyttely, joka on nähtävillä Omaishoitajien toimistolla Vimpelissä. Lisäksi näyttely kiertää eri paikkakunnilla myöhemmin ilmoitettavissa paikoissa. Osa kuvista julkaistaan myös kotisivuillamme, sosiaalisen median kanavilla sekä jäsentiedotteessamme.
Ohje kuvien lähettämiseen:
Lähetä kuvasi 30.9.2023 mennessä viestinä tai sähköpostilla:
sähköposti: omaishoitajayhdistys.tiina@gmail.com
viesti puhelimeen: 045 3275441
Liitä mukaan oma nimesi, yhteystietosi ja kuvasi nimi. Halutessasi voit kertoa kuvan merkityksestä muutamalla lauseella. Yksi kuva/lähettäjä, vain itse otetun kuvan saa lähettää.
Lisätietoa: Tiina Silvonen p. 045 3275441

OMAISHOITAJIEN LUONTOKUVANÄYTTELY
Näyttely on esillä syksyn aikana seuraavasti, loput paikat täydentyvät myöhemmin:
Evijärvi, kunnantalo Taidetila Tiira (Viskarinaukio 3)
17.10-9.11.2023
Kunnantalo avoinna:
- maanantai-perjantai klo 8.30-15.00
Vimpeli, Kahvila-kirppis Nisunjyvä (Patruunantie 15)
13.11-1.12.2023
Kahvila avoinna:
- maanantai - perjantaihin klo 10.00-17.00
- lauantaisin klo 9.00-13.00
Lappajärvi, kirjasto (Hyytisentie 5)
4.12-31.12.2023
Kirjasto avoinna:
- maanantai, tiistai ja torstai klö 11.00-18.00
- keskiviikko ja perjantai klo 9.00-16.00


KÄSITYÖMESSUT
Seinäjoki Areena la 7.10.2023
Käsityömessuilla työnäytöksiä, työpajoja, näyttelyitä, ajankohtaisia käsityöilmiöitä ja vierailijoita käsityön parista. Tervetuloa mukaan virkistymään hyvässä seurassa, ihastelemaan kädentaitoja ja hakemaan uusia ideoita!
Järviseudun Omaishoitajayhdistys järjestää Järviseudun ja Kuusiokuntien alueen omaishoitajille retken Seinäjoen käsityömessuille.
Kuljetus reittiä:
- Evijärvi Mäntyhovi klo 8.45
- Lappajärvi virastotalo klo 9.00
- Vimpeli nuorisotalo klo 9.20
- Hoisko Neste klo 9.35
- Lehtimäki Neste klo 10.00
- Mäyry Neste klo 10.20
- Seinäjoki Areena klo 11.00
Paluu samaa reittiä, lähtö klo 16.00
Omavastuu 10 €/hlö kerätään menomatkalla, sisältää kyydin ja messulipun. Messuravintolassa on mahdollisuus ruokailla omakustanteisesti.
Lisätietoa ja ilmoittautumiset 29.9 mennessä p. 045 327 5441 / Tiina.
.png)
OMAISHOITAJIEN TUULETUSPÄIVÄT
Härmän kylpylä 11-12.10.2023
Kaipaatko pientä irtiottoa arjesta?
Ota aikaa itselle ja tule mukaan nauttimaan hyvästä ruoasta, kylpyläpalveluista ja yhdessäolosta.
Härmälääsen halakojumpan jälkeen rentoudutaan, hellitään käsiä parafiinihoidolla ja unohdetaan huolet hetkeksi.
Mukaan mahtuu 14 omaishoitajaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Sinun ei tarvitse olla sopimusomaishoitaja, riittää kun toimit läheisesi hoitajana.
Ilmoittautumisaikaa on syyskuun loppuun saakka. Omavastuu 30 €/hlö.
Lisätietoa ja ilmoittautumiset: Tiina Silvonen p. 045 3275441 tai omaishoitajayhdistys.tiina@gmail.com.
Ohjelma:
Keskiviikko 11.10.2023
klo 11 saapuminen, tervetuloa!
klo 11.30 buffetlounas ja majoittuminen
klo 13.15 Tullaan tutuiksi
klo 15.00 Härmälääne halakojumppa ja Kun aika antaa periksi -rentoutus
klo 16-18 buffetpäivällinen
Omaa aikaa; kylpyläpalvelut ja talon iltaohjelma käytettävissä
Torstai 12.10.2023
klo 7-9 buffetaamiainen
klo 8.15 talon allasjumppa
klo 10 parafiinihoito käsille
klo 11-13 buffetlounas
Huoneiden luovutus ja kotimatkalle

